Rostbiif granaatõuna-punase veini kastmega
Rostbiif granaatõuna-punase veini kastmega
Kogus: kuuele
1 kg lihaveise fileed, antrekooti vm lõiget
Värsket tüümiani, hästi peeneks hakituna
Loorberit, peeneks pudistatuna
2-3 küüslauguküünt, hästi peeneks hakituna + mõned küüned pannile lisamiseks
Soola ja pipart
Oliiviõli
Võid
Punase veini ja granaatõuna kaste:
1 pakk FoodStudio punase veini kastet
3-4 sl Naršarabi ehk granaatõunamahla kontsentraati (võid seda ka ise valmistada, keetes granaatõunamahla kokku siirupiseks)
1 tl mett
Veidi sidrunimahla
Soola ja pipart
VALMISTAMINE
Rostbiifi valmistamine:
1. Rostbiifi valmistamiseks puhasta liha kelmetest ja vajadusel seo majapidamisnööriga ühtlaselt jämedaks tükiks. Maitsesta soola, pipra, küüslaugu, tüümianiga ja peeneks pudistatud loorberiga ning jäta ööpäevaks jahedasse maitsestuma.
2. Tõsta umbes tund enne valmistamist liha toatemperatuurile. Puhasta liha pind. Kuumuta pliidil pann (soovitavalt malmpann) õliga ning pruunista veiseliha igast küljest. Pruunistamise lõpul lisa pannile veel veidi võid ja küüslauku.
3. Tõsta liha pannilt ahjuplaadile ja torka liha kõige paksemasse kohta lihatermomeeter. Tõsta siis liha eelkuumutatud ahju 175 kraadi juurde. Küpseta seni kuni temperatuur on 58 kraadi. Kui tahad aga roosamat liha, siis võid ta ahjust välja tõsta juba siis, kui sisetemperatuur on 50 kraadi.
4. Tõsta liha ahjus välja ja lase 15-20 minutit puhata enne kui liha lahti lõikad. Võid liha asetada selleks ajaks fooliumi alla.
Granaatõunakastme valmistamine:
1. Kuumuta kastrulis punase veini kaste. Lisa naršarab ja mesi.
2. Maitsesta soola, pipra ja sidrunimahlaga. Lase paar minutit keeda ja serveeri siis koos rostbiifiviiludega.
3. Puista peale granaatõunaseemneid.
Märkused:
Rostbiif on ajatu klassika, mida sageli ka pidulauale sätitakse. Keerulist ei ole rostbiifi valmistamisel midagi, kui mõnd olulist asja silmas pidada. Esmalt, eelista kindlasti laagerdatud kvaliteetset veiseliha. Hästi hea oleks, kui rostbiifi valmistamisel saaks kasutada ahjutermomeetrit. Nii saab kõige suurema kindlusega täpselt õige küpsusastmega liha. Lisaks sellele oleks hea rostbiifi küpsetada restil, mille all on anum, kuhu küpsedes eralduv mahl tilkuda saaks. Resti mõte on see, et kuumus pääseks igale poole ühtlaselt ligi. Kui sellist resti käepärast ei ole, võib ahjuvormi põhja risti-rästi asetatud grilltikkudest isetehtud resti ehitada. Õige küpsusega rostbiif on siis valmis, kui kõige paksemast osast on lihatemperatuur saavutanud 60 kraadi. Tegelikult tasuks liha ahjust välja tõsta siis, kui sisetemperatuuriks on 58-59 kraadi, sest liha küpseb edasi ka peale ahjust võtmist. Rostbiifi maitsestamisega tasub pigem tagasihoidlik olla, kuna tegemist on väga hõrgu lihaga, millel võib lasta enda naturaalsusel särada. Maitsed võib hiljem lisada kastmega.